Agnieszka Helman-Ważny, dr hab. nauk o sztuce i bibliologii w Katedrze Książki i Historii Mediów na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, autorka lub współautorka sześciu książek oraz ponad pięćdziesięciu naukowych artykułów, w tym: The Archaeology of Tibetan Books (Brill 2014) i The Mustang Archives: Analysis of handwritten documents via the study of papermaking traditions in Nepal (Brepols, w druku, współautor: Charles Ramble). Jej głównym zainteresowaniem jest historia lokalnych technik produkcji papieru i książek w Tybecie, oraz innych regionach centralnej Azji. Poprzez stosowanie interdyscyplinarnych metod, we współpracy z prywatnymi kolekcjonerami, muzealnymi kuratoriami, artystami Tybetańskimi oraz posiłkując się własną praktyką w „doświadczalnej manuskryptologii”, w pracy dr hab. Helman-Ważny podejmuje zagadnienia typologii papieru oraz zastosowaniu najnowszych technologii w identyfikacji i datowaniu pozaeuropejskich zabytków na podłożu papierowym, na przykład manuskryptów z Dunhuangu. Jest kierownikiem projektu DRONG, odpowiedzialna za nadzór nad całością, przygotowanie sprawozdań, wykonanie kodykologicznej i materiałowej analizy manuskryptów, jak również odpowiada za przygotowanie publikacji oraz koordynację pracy członków projektu.

 

Charles Ramble (główny partner zagraniczny w projekcie DRONG), antropolog, profesor historii i filologii tybetańskiej w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W latach 2000-2010 był wykładowcą akademickim w Instytucie Studiów Tybetańskich i Himalajskich na Uniwersytecie w Oxfordzie (Tibetan and Himalayan Studies at the University of Oxford), a w latach 2006-2013 piastował funkcję prezydenta w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studiów nad Tybetem (the International Association for Tibetan Studies, IATS). Jest jednym z czołowych badaczy religii Bön oraz historii i kultury Mustangu (Nepal). W projekcie DRONG zajmuje się interpretacją tekstu manuskryptów w kontekście religii Bön i historii Mustangu, tłumaczy wybrane fragmenty manuskryptów, współpracuje z Naljorem Tseringiem nad identyfikacją miejsc i osób wymienionych w kolofonach, a wraz z Nyimą Drandulem nad edytowaniem tłumaczeń manuskryptów.

 

 

 
Naljor Tsering jest na pierwszym roku studiów doktoranckich w dziedzinie tybetologii w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu pod opieką Prof. Charlesa Ramble. Wcześniej ukończył studia magisterskie z zakresu studiów tybetańskich na Południowowschodnim Uniwersytecie Mniejszości Narodowych w Chengdu w Chinach. Tematem jego doktoratu jest rytualny cykl bogini Gekhö w religii Bön. W projekcie DRONG przygotowuje katalog całej kolekcji wraz z jej opisem oraz tłumaczeniami kolofonów; pracuje z Charlesem Ramble nad identyfikacją miejsc i imion w tekstach oraz zajmuje się poszukiwaniem wszelkich informacji dotyczących dat i sposobów produkcji manuskryptów oraz ich mecenasów znajdujących się w tekście.

 

 

 

 

 

 
Nyima Drandul jest członkiem rodziny tantrycznych mnichów z Mustangu w Nepalu. Pracował jako asystent i współpracownik w wielu międzynarodowych projektach, takich jak Nepalsko-Niemiecki projekt Archeologii Wysokich Gór (The Nepal-German Project of High Mountain Archaeology w latach 1992-1997), francusko-niemieckim projekcie poświęconym historii społecznej Tybetańczyków od XVII do XX wieku, finansowanym przez ANR-DFG (2011-2016), oraz społeczny status świata tybetańskiego (2016-2020). Wraz z Charlesem Ramble, jest współautorem książek i artykułów. Jego zadaniem w projekcie DRONG jest dokonanie transkrypcji części manuskryptów z kolekcji w zromanizowanej transliteracji Wylie.

 

 

 

 
Barbara Wagner, doktor habilitowana na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, ze specjalizacją w chemii analitycznej. Uzyskała tytuł magistra sztuki w zakresie konserwacji dzieł sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi INTERdyscyplinarne LABoratorium Badań Archeometrycznych w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych. Jej zainteresowania skupiają się nad rozwijaniem nowych wieloanalitycznych scenariuszy do badań składu pierwiastkowego i stosunków izotopowych obiektów historycznych, skupiając się na mikro- i nieniszczących metodach, z poszanowaniem materii oryginalnej. Jest uzależniona od robienia fotografii. W projekcie koordynuje badania fizyko-chemiczne manuskryptów z kolekcji Drangsong. Strona własna: http://beta.chem.uw.edu.pl/people/BWagner/

 

 

 

 

 


Agata Szubartowska jest magistrantką na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2018 roku uzyskała tytuł licencjata z chemii analitycznej w zakresie archeometrii. Jest członkiem grupy badawczej INTERdyscyplinarne LAboratorium Badań ARcheometrycznych w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Do jej zainteresowań naukowych należy chemia analityczna, a w szczególności zastosowanie zaawansowanych metod instrumentalnych w analizie obiektów zabytkowych. Poza chemią, lubi podróżować i uczyć się nowych języków obcych. Przy realizacji projektu odpowiada za fizyko-chemiczne badania manuskryptów z królewskiej kolekcji Drangsong.

 

 

 

 

 

 

Alicja Chibowska jest magistrantką na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2018 roku uzyskała tytuł licencjata z chemii analitycznej w zakresie archeometrii. Jest członkiem grupy badawczej INTERdyscyplinarne LAboratorium Badań ARcheometrycznych w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Do jej zainteresowań naukowych należy chemia analityczna, a w szczególności zastosowanie zaawansowanych metod instrumentalnych w analizie obiektów zabytkowych. Poza chemią i historią sztuki, interesuje się nowymi podejściami do edukacji oraz ultimate frisbee. Przy realizacji projektu odpowiada za fizyko-chemiczne badania manuskryptów z królewskiej kolekcji Drangsong.

 

 

 

 

 

 

 

Zdzisław Dobrowolski Dobrowolski – bada Internet od wielu lat. W swoich dwóch książkach i licznych artykułach naukowych podejmuje zagadnienia związane ze strefą Internetu oraz komunikacją naukową. Jest administratorem dwóch bibliotek cyfrowych: Medioteki i Polonijnej Biblioteki Cyfrowej, obie utworzone przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. W projekcie DRONGSONG jest administratorem naszej strony internetowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Rajmund Radziewicz – twórca Linux-EduCD, polskiej dystrybucji Linuksa dostosowanej do celów edukacji. Autor rozmaitych artykułów poruszających tematykę Open Source i sieci komputerowych. Od dwunastu lat pracuje w branży IT, głównie przy projektach rządowych. Wielbiciel muzyki klasycznej, interesuje się antropologią religii i komparatystyką kultur. W naszym projekcie pełni rolę konsultanta ds technologii informatycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WPROWADZENIE | KOMPOZYCJA | POCHODZENIE ZESPÓŁ  | AKTUALNOŚCI | KONTAKT